Artykuły

Dobre historie

Bracia Coen na Dzikim Zachodzie

Numer 23.2018
Bracia Coenowie na brytyjskiej premierze „Ballady o Busterze Scruggsie” podczas festiwalu filmowego w Londynie. Bracia Coenowie na brytyjskiej premierze „Ballady o Busterze Scruggsie” podczas festiwalu filmowego w Londynie. Reuters / Forum
Bracia Joel i Ethan Coen za film „Ballada o Busterze Scruggsie” otrzymali na 75 Festiwalu Filmowym w Wenecji nagrodę za najlepszy scenariusz. To wciągająca historia o Dzikim Zachodzie.

Dla Amerykanów historia Dzikiego Zachodu to niewyczerpana skarbnica, wieczny temat dla rozmyślań o źródłach „amerykańskiego charakteru”. Widzowie spoza Stanów Zjednoczonych nie są chyba w stanie pojąć, czemu ciągle powtarza się te same motywy: pojedynki, strzelby, łuki, dyliżanse, Indianie, dowcipy o koniach. Tymczasem dla amerykańskiego widza to sól ziemi. Po westernowy temat sięgnęli również bracia Joel i Ethan Coenowie. Ich najnowsza propozycja, „Ballada o Busterze Scruggsie” nie jest filmem historycznym (choć dbałość o atmosferę epoki jest nadzwyczajna), lecz świadomą postmodernistyczną zabawą w kowboi i intelektualną zabawą w zgadywanie cytatów z gatunku.

09.11.2018 Numer 23.2018
Reklama