Artykuły

Koniec drzewa życia

Uwaga na baobaby

Numer 23.2018
Baobaby tak znakomicie dostosowały się do trudnego afrykańskiego klimatu, że niektóre okazy przetrwały do naszych czasów, chociaż były na świecie na długo przed narodzinami Jezusa. Baobaby tak znakomicie dostosowały się do trudnego afrykańskiego klimatu, że niektóre okazy przetrwały do naszych czasów, chociaż były na świecie na długo przed narodzinami Jezusa. EAST NEWS
Baobaby są świadkami tysiącleci. W Senegalu szczególnie głęboko wpisały się w miejscową kulturę. Ale świat się zmienia i drzewa w zastraszającym tempie umierają.
W cieniu tysiącleci: pasterz wśród baobabów w okolicach rezerwatu Bandia.EAST NEWS W cieniu tysiącleci: pasterz wśród baobabów w okolicach rezerwatu Bandia.

Seydou Kane, pracownik senegalskiego ministerstwa kultury, wspomina w rozmowie z reporterką „The New York Times”, że kiedy miał cztery lata, uroczystość jego obrzezania odbyła się pod starym baobabem. Dorośli mówili mu, że w drzewie kryją się duchy, które zaczynają się gniewać, jeśli ktoś dotyka pnia. Po ceremonii Kane miał naciąć baobab nożem. Zebrał się na odwagę, podbiegł do drzewa i wbił ostrze w korę. – Teraz jesteś mężczyzną – powiedzieli mu dorośli. – Nie musisz się niczego bać.

09.11.2018 Numer 23.2018
Reklama