Artykuły

Przekuć miecze na lemiesze

Zlot średniowiecznych zbójów

Numer 23.2018
Współczesnych wikingów można spotkać w całej Europie. W największych zlotach biorą udział tysiące rekonstruktorów. Współczesnych wikingów można spotkać w całej Europie. W największych zlotach biorą udział tysiące rekonstruktorów. Getty Images
Co sprawia, że tysiące ludzi przebiera się za średniowiecznych łupieżców, by okładać się mieczami, dzidami i toporami? Uczestnicy zlotu wikingów w szwedzkim Hornbore udzielają zaskakujących odpowiedzi na to pytanie.
Jesteśmy jak wielka rodzina – mówią weekendowi wojownicy. – Wypruwamy sobie flaki, ale naprawdę się lubimy.Indigo Jesteśmy jak wielka rodzina – mówią weekendowi wojownicy. – Wypruwamy sobie flaki, ale naprawdę się lubimy.

Jimmy powala przeciwnika potężnym uderzeniem włóczni. Chwilę potem sam obrywa, gdy jego ciało przeszywa strzała. Rosły wojownik z wygoloną czaszką rad nierad musi zejść z pola walki.

Bitewny zgiełk jednak nie cichnie. Grupy wojów w lnianych koszulach, kaftanach, kolczugach i szyszakach nadal dziarsko wywijają mieczami. Wprawdzie ich oręż jest niezaostrzony, ale na widok tych krzepkich zuchów, którzy zajadle kotłują się w ciasnym kręgu, gapie i tak muszą odczuwać respekt. Lepiej będzie zachować bezpieczny dystans.

09.11.2018 Numer 23.2018
Reklama