Artykuły

Hitler lubił czekoladę

Tajemnice dyktatora z archiwów CIA

Numer 23.2018
Zdjęcie z prywatnego albumu Evy Braun, który wpadł w ręce Amerykanów, przedstawiające Führera z Braun w rezydencji Berghof. Zdjęcie z prywatnego albumu Evy Braun, który wpadł w ręce Amerykanów, przedstawiające Führera z Braun w rezydencji Berghof. EAST NEWS
CIA ujawniło właśnie wszystko, co wywiad amerykański wiedział o Hitlerze w roku 1942. Oto profil psychologiczny dyktatora, sporządzony za jego życia.
Niemiecko-amerykański biznesmen Ernst Hanfstaengl (z prawej) był jednym z najbliższych przyjaciół Hitlera. Kiedy stracił jego łaski, skontaktował się z wywiadem USA.Getty Images Niemiecko-amerykański biznesmen Ernst Hanfstaengl (z prawej) był jednym z najbliższych przyjaciół Hitlera. Kiedy stracił jego łaski, skontaktował się z wywiadem USA.

W roku 1942 nie było jeszcze CIA, ale istniał jej poprzednik – OSS (Office of Strategic Services) – czyli Biuro Służb Strategicznych, utworzone w 1942 roku na potrzeby wojskowe. Jego archiwa przejęła potem CIA.

Nie wiadomo, czemu ten materiał został ujawniony dopiero teraz, przeszło 70 lat po śmierci Führera. Można przypuszczać, że przyczyną były konflikty wewnątrz amerykańskich elit, których część w latach 30. łączyły bliskie kontakty biznesowe z nazistowskimi Niemcami.

09.11.2018 Numer 23.2018
Reklama