Artykuły

Kosmos nie jest piękny

Grupa trzymająca kosmos

Numer 26.2018
Narodziny gwiazdy prędzej nastąpią gdzieś w dalekiej galaktyce niż wśród fizyków teoretyków. Na zdjęciu: mgławica Carina widziana z teleskopu Hubble’a w 2009 roku (20 tys. lat świetlnych od Ziemi). Narodziny gwiazdy prędzej nastąpią gdzieś w dalekiej galaktyce niż wśród fizyków teoretyków. Na zdjęciu: mgławica Carina widziana z teleskopu Hubble’a w 2009 roku (20 tys. lat świetlnych od Ziemi). NASA
Badaczka fizyki teoretycznej Sabine Hossenfelder wzywa kolegów po fachu do zmiany myślenia: mniej estetyki, więcej matematyki!
Sabine Hossenfelder (ur. w 1976 r.), niemiecka fizyczka, specjalistka w zakresie grawitacji kwantowej.Imago/EAST NEWS Sabine Hossenfelder (ur. w 1976 r.), niemiecka fizyczka, specjalistka w zakresie grawitacji kwantowej.

Utarło się, że opis natury powinien być elegancki i estetyczny. Dążą do tego nie tylko artyści, lecz także przyrodnicy. Już Johannes Kepler uważał za „absolutnie konieczne, by dzieło doskonałego Stwórcy cechowała urzekająca uroda”. Podobnie myśleli wybitni fizycy XX wieku. Paul Dirac, który połączył mechanikę kwantową z teorią względności, uznał za obowiązek dążenie „przede wszystkim do matematycznego piękna”. Istotnie, poszukiwanie w równaniach matematycznych elegancji, a zwłaszcza harmonii, przyniosło duże sukcesy w badaniu podstawowych praw materii.

19.12.2018 Numer 26.2018
Reklama