Artykuły

Sprzątać, zanim sprzątną

Lejla Mustafa. Kurdyjka rządzi w Rakce

Numer 02.2019
Posada burmistrza Rakki to bardzo stresujące zajęcie. Kadencja może okazać się bardzo krótka – i dożywotnia. Posada burmistrza Rakki to bardzo stresujące zajęcie. Kadencja może okazać się bardzo krótka – i dożywotnia. Reuters / Forum
Po przepędzeniu dżihadystów rządy w Rakce objęła młoda Kurdyjka. Czy Lejla Mustafa zdoła dźwignąć z gruzów dawną stolicę Państwa Islamskiego?
Żadna pomoc nie nadejdzie. Musimy sobie radzić sami – energiczna Kurdyjka już nie ma złudzeń.Alamy/BEW Żadna pomoc nie nadejdzie. Musimy sobie radzić sami – energiczna Kurdyjka już nie ma złudzeń.

Drzwi sali posiedzeń otwierają się na oścież. Ochroniarze natychmiast zrywają się na równe nogi. Upychają niedojedzone batoniki po kieszeniach i pospiesznie ocierają usta. Czas relaksu dobiegł końca. Z zadymionego pomieszczenia wyłaniają się kolejne postacie: ubrani po europejsku urzędnicy z plikami dokumentów pod pachą i wodzowie plemienni w powłóczystych dżellabach. Wśród nich jest jedna kobieta. Na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje, ale Lejla Mustafa jest najważniejszą osobistością w tym gronie.

18.01.2019 Numer 02.2019
Reklama