Artykuły

Uścisk prezesa

Piekło afgańskich piłkarek

Numer 02.2019
Afganki przegrały z Bangladeszem 6;1 w 2014 roku. Ale prawdziwa klęska czekała je na własnym boisku – i w gabinetach działaczy. Afganki przegrały z Bangladeszem 6;1 w 2014 roku. Ale prawdziwa klęska czekała je na własnym boisku – i w gabinetach działaczy. AFP / EAST NEWS
Kobieca reprezentacja Afganistanu w piłce nożnej była symbolem nowych swobód po obaleniu rządów talibów. Marzenia zawodniczek zmieniły się w koszmar.
Keramuddin Karim, prezes afgańskiej federacji piłkarskiej, został zawieszony w czynnościach. Zaprzecza wszelkim zarzutom. Twierdzi, że padł ofiarą kobiet starających się o azyl na zachodzie.AFP/EAST NEWS Keramuddin Karim, prezes afgańskiej federacji piłkarskiej, został zawieszony w czynnościach. Zaprzecza wszelkim zarzutom. Twierdzi, że padł ofiarą kobiet starających się o azyl na zachodzie.

Życie jest dla nas ciężkie, ale postanowiłam, że będę walczyć przeciwko tym, którzy nami gardzą – mówiła Nilab Mohammadi, reprezentantka kobiecej drużyny narodowej Afganistanu w piłce nożnej. – Niektórzy ludzie upokarzają zawodniczki i twierdzą, że sport nie jest dla kobiet. Żyjemy w XXI wieku, nie chcemy chować się po kątach. Nasze społeczeństwo jest bardzo konserwatywne, ale musimy pokonywać przeszkody.

Do niedawna kobiety w Afganistanie nie mogły nawet oglądać rozgrywek na stadionach (w Iranie wciąż nie wolno im obserwować meczów, a w Arabii Saudyjskiej uzyskały do tego prawo dopiero w 2017 roku).

18.01.2019 Numer 02.2019
Reklama