Artykuły

Hejt-tech

Nienawiść robotów

Numer 08.2019
Inwestorzy się spodziewają, że SI przeanalizuje ogromne ilości wytworzonych przez nasze społeczeństwo informacji i znajdzie wzory, które pozwolą nam osiągnąć większą skuteczność, dobrobyt i szczęście. Inwestorzy się spodziewają, że SI przeanalizuje ogromne ilości wytworzonych przez nasze społeczeństwo informacji i znajdzie wzory, które pozwolą nam osiągnąć większą skuteczność, dobrobyt i szczęście. Alamy / BEW
Są ludzie, którzy mają rasizm w genach. I programują maszyny, które mają go w algorytmach. Do świata sztucznej inteligencji wkradła się prawdziwa nienawiść.

W maju ub.r. ukazał się zdumiewający raport. Było w nim napisane, że program komputerowy do oceniania ryzyka, z którego korzystał sąd w Stanach Zjednoczonych, był „uprzedzony” do czarnoskórych więźniów. Organizacja ProPublica, zajmująca się dziennikarstwem śledczym, ustaliła, że program Compas (Correctional Offender Management Profiling for Alternative Sanctions) niemal dwa razy częściej omyłkowo wybierał ciemnoskórych osadzonych jako tych, którzy prawdopodobnie wrócą na przestępczą ścieżkę.

12.04.2019 Numer 08.2019
Reklama