Artykuły

Tango z mangą

Pulp fiction z Kraju Wiśni

Numer 12.2019
Kawanabe Kyosai (1831–1889) zwykł tworzyć po kilku butelkach sake. Przeszedł do historii sztuki jako klasyk japońskiego rysunku. Kawanabe Kyosai (1831–1889) zwykł tworzyć po kilku butelkach sake. Przeszedł do historii sztuki jako klasyk japońskiego rysunku. Tsubouchi Memorial Theatre Museum, Waseda University
Japoński komiks już dawno wyszedł z egzotycznej niszy. Nigdy nie był tak dostępny jak teraz. W księgarniach, w internecie, a od niedawna także w Muzeum Brytyjskim.
„Klan Poe” autorstwa Moto Hagio. Opowieść z lat 70. o dwóch młodocianych wampirach inspirowana prozą Edgara Alana Poego. Tu na okładce magazynu „Flowers”.Shogakukan Inc. „Klan Poe” autorstwa Moto Hagio. Opowieść z lat 70. o dwóch młodocianych wampirach inspirowana prozą Edgara Alana Poego. Tu na okładce magazynu „Flowers”.

Kiedyś charakterystyczne japońskie komiksy i kultowe powieści graficzne pasjonowały tylko garstkę fanów, a dziś na dobre już przeniknęły do głównego nurtu. James Cameron wyprodukował hollywoodzki film na podstawie cyberpunkowej serii „Battle Angel Alita”, a firma odzieżowa Gucci wypuściła linię ubrań z motywami wziętymi z komiksów Chikae Ide z lat 70. o żeńskiej drużynie siatkówki. Manga nie jest już domeną geeków. W zeszłym roku japoński rynek wewnętrzny osiągnął 441,4 mld jenów (15 mld złotych – przyp.

07.06.2019 Numer 12.2019
Reklama