Artykuły

Pod gałązką kwitnącej wiśni

Zwierzenia gejszy, zaśpiewa, zatańczy, wysłucha...

Numer „Forum na lato”
Kobiety w strojach gejsz w parku Maruyama w Kioto. Tradycja nakazuje nosić niektóre kimona tylko w określonych porach roku. Kobiety w strojach gejsz w parku Maruyama w Kioto. Tradycja nakazuje nosić niektóre kimona tylko w określonych porach roku. BEW
Odpocząć od problemów rodzinnych, odetchnąć od pracy w towarzystwie pięknej, mądrej i wesołej kobiety… Japońska żona z wyrozumiałością odnosi się do tych potrzeb męża. Instytucja gejszy jest w Japonii bardzo ceniona.
Gejsze pojawiły się w Japonii na przełomie XVII i XVIII wieku.BEW Gejsze pojawiły się w Japonii na przełomie XVII i XVIII wieku.

Miasto Kanazawa na wyspie Honsiu jest miejscem, w którym zachowano stare japońskie tradycje. Wśród wąskich uliczek wschodniej dzielnicy ukryte są stare drewniane pawilony zwane oki-ya. Nie ma na nich szyldów ani napisów. Z ulicy do domku wchodzi się przez bramę. Stara gospodyni polewa wodą próg pawilonu – to oznaka szacunku dla gości. Kłania się i wskazuje wejście do wyściełanego matą tatami kwadratowego pokoju z wielkim oknem. Za chwilę przynosi tacę z trzema filiżankami: dla mnie, tłumacza i przewodnika.

26.06.2019 Numer „Forum na lato”
Reklama