Artykuły

Zaginione skarby Timbuktu

Timbuktu – miejsce mistyczne

Numer „Forum na lato”
Meczet Djingareyber w Timbuktu został zbudowany w 1327 roku na polecenie legendarnego władcy Mansa Musy. W 2012 r. islamiści zniszczyli tu kilofami dwa zabytkowe grobowce. Meczet Djingareyber w Timbuktu został zbudowany w 1327 roku na polecenie legendarnego władcy Mansa Musy. W 2012 r. islamiści zniszczyli tu kilofami dwa zabytkowe grobowce. AFP / EAST NEWS
Kiedyś słynne „miasto o złotych dachach” było centrum afrykańskiej nauki i kultury. Potem przyszli dżihadyści. Dziś mimo groźby terroru ludzie znów nabierają ochoty do życia.
MCT

Stadion piłkarski w Timbuktu to miejsce nadziei. Za glinianym murem błyszczy jaskrawa zieleń – jedyna sztuczna murawa w całej okolicy, kolorowa plama w sercu miasta pogrążonego w jasnożółtym piasku. Wzdłuż boiska ciągną się trzy rzędy trybun – w sam raz na mecze rozgrywane tu przez lokalne drużyny. Dziś jednak stadion ma się zapełnić po brzegi. Za bramką stoi duża scena ze słupami oświetleniowymi. Technicy układają kable. Transparent głosi: „Festival Vivre Ensemble”.

Trzeci kolejny rok z rzędu festiwal ściąga na kilka dni muzyków, pisarzy i działaczy politycznych z całego Mali.

26.06.2019 Numer „Forum na lato”
Reklama