Artykuły

Przyroda na receptę

Przyroda na receptę. Leczenie lasem

Numer „Forum na lato”
„W lesie czuję, że nie ma żadnej dolegliwości, jakiej przyroda nie mogłaby naprawić” – pisał w 1836 roku Ralph Waldo Emerson. „W lesie czuję, że nie ma żadnej dolegliwości, jakiej przyroda nie mogłaby naprawić” – pisał w 1836 roku Ralph Waldo Emerson. Getty Images
Kąpiel leśna, czyli po prostu przebywanie na łonie natury, przynosi udowodnione korzyści zdrowotne. Tylko jak na tym lekarstwie zarobić?

Wszystko zaczęło się od kampanii ministerstwa leśnictwa Japonii, które w 1982 roku chciało ratować zestresowanych i wyczerpanych pracowników wielkich korporacji od śmierci z przepracowania – karoshi. Pierwszy taki udokumentowany zgon nastąpił w 1969 roku, a na przełomie lat 70. i 80. było już wiadomo, że przepracowanie i samobójstwa z powodu stresu w pracy są ogromnym problemem społecznym. Rząd znalazł się pod presją, by jakoś mu zaradzić. Rozwiązanie było dość typowe dla tamtej epoki – zamiast ostro uregulować rynek pracy (ograniczenie czasu pracy do czterdziestu godzin wprowadzono dopiero w 1987 roku), władze wymyśliły, że trzeba po prostu posłać przemęczonych obywateli do lasu.

26.06.2019 Numer „Forum na lato”
Reklama