Artykuły

Robinson płynie do Rosji

O tym, jak Daniel Defoe napisał swój bestseler

Numer „Forum na lato”
Daniel Defoe (1661–1731) zasłynął jako dziennikarz i polityczny dysydent. Krytyka ówczesnych elit ściągnęła na niego w 1703 roku karę pręgierza, ale lud obrzucał go kwiatami. Daniel Defoe (1661–1731) zasłynął jako dziennikarz i polityczny dysydent. Krytyka ówczesnych elit ściągnęła na niego w 1703 roku karę pręgierza, ale lud obrzucał go kwiatami. Wellcome Library
Najsłynniejszy rozbitek był... wydawniczym piratem? Takie rzeczy tylko na bezludnej wyspie! Jak pisano bestselery trzysta lat temu, opowiada znawca epoki Aleksandr Bałod.
Defoe za życia nie był znany jako pisarz, bo powieści publikował anonimowo.Wellcome Library Defoe za życia nie był znany jako pisarz, bo powieści publikował anonimowo.

Dokładnie trzysta lat temu, w 1719 roku, ukazała się powieść Daniela Defoe „Przypadki Robinsona Crusoe”. Autor nie ujawnił wówczas swojego nazwiska. Dziś jest znana na całym świecie. Czy w XVIII wieku też była taka popularna?
Aleksandr Bałod: Rankingów popularności trzysta lat temu nie prowadzono. Możemy natomiast stwierdzić, że wyszło kilka wznowień, nakłady były wysokie. Stąd wniosek, że powieść była od samego początku szalenie popularna. Jednym z pośrednich dowodów na popularność są pirackie wydania.

26.06.2019 Numer „Forum na lato”
Reklama