Artykuły

Przeminęli z wiatrem

Skrzydlaci pogromcy Atlantyku

Numer 16.2019
Start z Nowej Fundlandii, 14 czerwca 1919 roku. Pogoda – jak na tę wyspę – była niezła, ale lot okazał się istnym koszmarem. Start z Nowej Fundlandii, 14 czerwca 1919 roku. Pogoda – jak na tę wyspę – była niezła, ale lot okazał się istnym koszmarem. EAST NEWS
Przed stu laty dwóm brytyjskim śmiałkom udał się pierwszy przelot nad Atlantykiem bez międzylądowania. Dlaczego zapomniano o tych pionierach?
Czek z nagrodą wręczył dzielnym lotnikom ówczesny brytyjski minister lotnictwa Winston Churchill.EAST NEWS Czek z nagrodą wręczył dzielnym lotnikom ówczesny brytyjski minister lotnictwa Winston Churchill.

Przeleciał z Nowego Jorku do Paryża, zupełnie sam, w 33 i pół godziny. Ten wyczyn uczynił młodego Amerykanina Charlesa Lindbergha z dnia na dzień sławnym na cały świat. Dlatego wielu ludzi do dzisiaj sądzi, że był pierwszym lotnikiem, który pokonał Atlantyk, ale tu się mylą. Pierwotni bohaterowie są niemal zapomniani, choć to niesprawiedliwość historii. Sto lat temu, 15 czerwca 1919 roku, vickers vimy, specjalnie przebudowany bombowiec z I wojny światowej, wylądował na wrzosowisku w pobliżu miasta Clifden w Irlandii.

02.08.2019 Numer 16.2019
Reklama