Artykuły

Pisarze nie są bogami

Olga Tokarczuk i Peter Handke: nobliści 2019

Numer 22.2019
Historycznego wymiaru ten podwójny literacki Nobel nabiera choćby dlatego, że w minionym roku wyróżnienie nie zostało przyznane. Historycznego wymiaru ten podwójny literacki Nobel nabiera choćby dlatego, że w minionym roku wyróżnienie nie zostało przyznane. caglecartoons.com
Nowe otwarcie w Sztokholmie? Po zażegnaniu kryzysu w Akademii Szwedzkiej literackie noble powędrowały do Olgi Tokarczuk i Petera Handkego, od razu wzbudzając kontrowersje.
Olga Tokarczuk (ur. w 1962 r.), z wykształcenia psycholożka, debiutowała tomem poetyckim „Miasto w lustrach”, rozgłos zdobyła jako autorka powieści.Marcin Rutkiewicz/Reporter Olga Tokarczuk (ur. w 1962 r.), z wykształcenia psycholożka, debiutowała tomem poetyckim „Miasto w lustrach”, rozgłos zdobyła jako autorka powieści.

Pozornie wszystko wróciło do normy po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi. Szmer głosów wypełniający zwieńczone olbrzymimi żyrandolami wnętrze sali w Börshuset, dawnym budynku giełdy na sztokholmskiej starówce. Punktualnie o trzynastej zapadła nagła cisza. Wysokie dwuskrzydłowe białe drzwi rozwarły się i oczom zebranych ukazał się nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej, Mats Malm. Z tą różnicą, że w tym roku ogłosił nazwiska dwojga laureatów: Olga Tokarczuk i Peter Handke. Pisarka z Polski i Austriak od wielu lat mieszkający pod Paryżem.

25.10.2019 Numer 22.2019
Reklama