Artykuły

Halo, gdzie jesteś?

Telefon do nieba

Numer 22.2019
Miasteczko Otsuchi na wyspie Honsiu. Tu znajduje się budka telefoniczna, z której można dzwonić do bliskich, którzy zginęlii podczas tsunami. Miasteczko Otsuchi na wyspie Honsiu. Tu znajduje się budka telefoniczna, z której można dzwonić do bliskich, którzy zginęlii podczas tsunami. Getty Images
W japońskim miasteczku zniszczonym przez tsunami ustawiono budkę telefoniczną, z której można dzwonić w zaświaty.
Ogrodnik Itaru Sasaki postawił tę budkę na własny użytek, ale w ciągu ośmiu lat skorzystało z niej ponad 30 tys. osób. Pisarka Yoko Imoto uwieczniła ją w książce „Wiatrowy telefon”.Getty Images Ogrodnik Itaru Sasaki postawił tę budkę na własny użytek, ale w ciągu ośmiu lat skorzystało z niej ponad 30 tys. osób. Pisarka Yoko Imoto uwieczniła ją w książce „Wiatrowy telefon”.

Wszyscy nawzajem musimy opowiadać sobie jakieś historie, aby żyć. Kiedy odchodzi bliska osoba, znika jakaś cząstka tej wspólnej opowieści. Jednak my, żyjący jeszcze na ziemi, musimy kontynuować rozmowę. Taka jest nasza rola. Dlatego zainstalowałem ten telefon – mówi siwowłosy Japończyk, uśmiechając się łagodnie. 73-letni Itaru Sasaki przez całe życie zakładał ogrody na zlecenie. Najbardziej niezwykły projekt zachował jednak dla siebie. Jego ogród powstał na obrzeżach miasteczka Otsuchi w północno-wschodniej części wyspy Honsiu.

25.10.2019 Numer 22.2019
Reklama