Artykuły

Cicha noc, tajna noc

Ruchoma Gwiazdka

Numer 26.2019
Obraz żłóbka w Betlejem jest projekcją późniejszych wyobrażeń (Puccio di Simone, poł. XIV w.). Obraz żłóbka w Betlejem jest projekcją późniejszych wyobrażeń (Puccio di Simone, poł. XIV w.). Metropolitan Museum of Art
Dziecię nam się narodziło… No dobrze, ale kiedy? Ewangelie o tym nie mówią, a Kościół wyznaczył termin dopiero w IV wieku, nawiązując do pogańskich tradycji.
Ważna była tajemnica wiary, a nie jakieś biograficzne szczegóły (medalion niderlandzki z początku XVI w.).Metropolitan Museum of Art Ważna była tajemnica wiary, a nie jakieś biograficzne szczegóły (medalion niderlandzki z początku XVI w.).

Nędzna szopa, Dzieciątko Jezus leżące na słomie, uśmiechnięta matka i zadumany legalny ojciec pochyleni nad żłóbkiem, po bokach wół i osiołek, a na firmamencie Gwiazda Betlejemska… Któż z nas nie zna tych malowniczych obrazów? Pamiętajmy jednak, że w tej swojskiej jasełkowej scenerii nie wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W wydarzeniach wigilijnej nocy, popularyzowanych od dwóch tysięcy lat przez duchownych, artystów, pisarzy i poetów, łączą się historia i magia, rzeczywistość i mit – pisze francuski dziennikarz i watykanista Henri Tincq.

18.12.2019 Numer 26.2019
Reklama