Artykuły

W następnym numerze

Co w Forum za dwa tygodnie?

Numer 26.2019
Gdy w Afryce rozeszła się wieść, że na oleju wyciśniętym z tłustej czerwonej pulpy można nieźle zarobić, zaczęto masowo wycinać lasy i sadzić palmy. Gdy w Afryce rozeszła się wieść, że na oleju wyciśniętym z tłustej czerwonej pulpy można nieźle zarobić, zaczęto masowo wycinać lasy i sadzić palmy. Panos / Forum
W konserwatywnym społeczeństwie panowało przekonanie, że kobieta nie może jeździć na rowerze i nie powinna nosić męskich ubrań.AN W konserwatywnym społeczeństwie panowało przekonanie, że kobieta nie może jeździć na rowerze i nie powinna nosić męskich ubrań.

Palma niezgody

Niedrogi i łatwo dostępny olej palmowy stał się kluczowym surowcem do produkcji żywności, kosmetyków, a nawet paliw. Ceną jest masowy wyrąb lasów tropikalnych.

Dziób chybotliwego czółna uderza w błotnisty brzeg rzeki Kongo. Czterej czarni mężczyźni z mozołem obracają ręczną prasę, która tłoczy olej palmowy. Po chwili bosonodzy robotnicy zaczynają śpiewać: „Biali przepłynęli wodę, nie będziemy już przymierać głodem”.

Gdy w Afryce rozeszła się wieść, że na oleju wyciśniętym z tłustej czerwonej pulpy można nieźle zarobić, zaczęto masowo wycinać lasy i sadzić palmy.

18.12.2019 Numer 26.2019
Reklama