Artykuły

Palma niezgody

Skąd płynie najgorszy olej świata

Numer 1.2020
Mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga przywracają do życia dawne plantacje kolonizatorów. Mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga przywracają do życia dawne plantacje kolonizatorów. Panos / Forum
Niedrogi i łatwo dostępny olej palmowy stał się kluczowym surowcem do produkcji żywności, kosmetyków, a nawet paliw. Ceną za to jest masowy wyrąb lasów tropikalnych.
Studio Forum

Dziób chybotliwego czółna uderza w błotnisty brzeg rzeki Kongo. Wreszcie można poczuć twardy grunt pod nogami i rozprostować kości. Na widok jasnowłosej kobiety spoceni mężczyźni na chwilę przerywają pracę. Potem znów zaczynają z mozołem obracać ręczną prasę, która tłoczy olej palmowy. Po chwili bosonodzy robotnicy zaczynają śpiewać, jednostajnie i powoli. Tłumacz objaśnia przybyszom słowa ich pieśni: „Biali przepłynęli wodę, nie będziemy już przymierać głodem”.

Francuska reporterka Coline Renault i fotoreporter Pascal Maitre zostali powitani w taki sposób w wiosce Yalifombo, w sercu gęstej dżungli porastającej ogromne obszary Demokratycznej Republiki Konga.

02.01.2020 Numer 1.2020
Reklama