Artykuły

Życie to opowieść griota

Czarodzieje słowa

Numer 4.2020
Każdy władca w Afryce Zachodniej miał na dworze „swoich” artystów. W nigeryjskim emiracie Kano ta tradycja przetrwała do dziś. Każdy władca w Afryce Zachodniej miał na dworze „swoich” artystów. W nigeryjskim emiracie Kano ta tradycja przetrwała do dziś. Reuters / Forum
Słowo ma swoją moc. Może zabić lub uleczyć. Zmienić los człowieka, a nawet całego narodu. Wiedzą o tym doskonale w Afryce Zachodniej.
A kto nie zapłaci, ten usłyszy klątwę... Malijscy grioci zagrali na korze.BEW A kto nie zapłaci, ten usłyszy klątwę... Malijscy grioci zagrali na korze.

W Senegalu, Mali, Gwinei i Gambii żywa jest tradycja griotów – profesjonalnych bajarzy, muzykantów i śpiewaków. Ich zadaniem jest przekazywanie kolejnym pokoleniom wiedzy, legend, mitów, tradycji duchowej i filozoficznej. Odgrywają doniosłą rolę w życiu afrykańskich ludów, przyczyniając się do kształtowania politycznych i religijnych poglądów swoich rodaków. Obecnie wielu z nich łączy starą domenę myślicieli i gawędziarzy z nowymi zawodami. Uczą się śpiewu i tańca, aby zarabiać na życie występami w zespołach folklorystycznych.

13.02.2020 Numer 4.2020
Reklama