Artykuły

Lama wchodzi sama

Peru. Autostrady Inków

Numer 10.2020
Jak zapewniają miejscowi, lama (z lewej) nie pluje na ludzi. Alpaka (z prawej) – i owszem. Nie tylko w Cuzco. Jak zapewniają miejscowi, lama (z lewej) nie pluje na ludzi. Alpaka (z prawej) – i owszem. Nie tylko w Cuzco. BEW
Te wytrzymałe zwierzęta budowały imperium Inków. Po dziś dzień karmią, ubierają i wożą mieszkańców Peru. A także zapewniają im protekcję bogów.
Alpaka (Lama pacos), ssak trawożerny z rodziny wielbłądowatych, występujący w Ameryce Południowej.Pixabay Alpaka (Lama pacos), ssak trawożerny z rodziny wielbłądowatych, występujący w Ameryce Południowej.

Trudno się dostać do Ollantaytambo, jednej z najlepiej zachowanych inkaskich osad. Ci, którzy decydują się tu dotrzeć, muszą się przygotować na odcięcie od cywilizacji – nie ma internetu ani zasięgu telefonii komórkowej. Do osady prowadzi kręta niczym serpentyna wąska dróżka. Dla samochodu to wyzwanie, dla lamy – codzienność. Gdy ładunek, który wiezie na grzbiecie, jest dla niej za ciężki, po prostu staje. W wysokich Andach lama i człowiek mają takie same prawa.

Miedziana Berta

– Nie, tą drogą pani nie dojedzie samochodem, trzeba iść – Indianka patrzy na mnie jak na przybysza z innej planety.

07.05.2020 Numer 10.2020
Reklama