Artykuły

Haki na wrogów

Trans, tatuaż i tabu na Markizach

Numer 11.2020
Znaki rozpoznawcze Markizyjczyków: odrębny język, tatuaże, tradycyjne pieśni i tańce. Znaki rozpoznawcze Markizyjczyków: odrębny język, tatuaże, tradycyjne pieśni i tańce. AFP / EAST NEWS
Rytualny taniec haka spopularyzowali nowozelandzcy rugbiści, wykonując go przed każdym meczem. Ale nikt nie zrobi tego lepiej niż mieszkańcy Polinezji Francuskiej.
Dla nas Haka to prawdziwa walka – podkreślają członkowie i członkinie zespołu z wyspy Hiva Oa.Photononstop/EAST NEWS Dla nas Haka to prawdziwa walka – podkreślają członkowie i członkinie zespołu z wyspy Hiva Oa.

Wyczerpani tancerze słaniają się na nogach, z trudem łapiąc oddech. Kropelki potu skrzą się na bursztynowej skórze, podkreślając piękno rozległych tatuaży, niekiedy pokrywających niemal całe ciało. Naprężone muskuły stopniowo się rozluźniają, ale na twarzach wciąż maluje się ogromne skupienie. Pięćdziesięcioro tancerzy i tancerek z grupy Toko Henua właśnie zakończyło pokaz. Wykonali rytualny taniec pogrążeni w euforycznym transie, odtwarzając przepisane ruchy z niezwykłą ekspresją i intensywnością.

21.05.2020 Numer 11.2020
Reklama