Artykuły

Wycofani

Hikikomori. Samoizolacja ekstremalna

Numer 13.2020
Daisuke Condo (35 l.) przez dziesięć lat prawie w ogóle nie kontaktował się ze światem zewnętrznym. Ponad rok temu z pomocą specjalistów przerwał izolację. Daisuke Condo (35 l.) przez dziesięć lat prawie w ogóle nie kontaktował się ze światem zewnętrznym. Ponad rok temu z pomocą specjalistów przerwał izolację. Polaris / EAST NEWS
Hikikomori nazywa się w Japonii ludzi, którzy nigdy nie wychodzą z domu. W czasach pandemii nagle zobaczono w nich ekspertów od życia w samotności.
W ośrodku dla młodzieży w Fussa hikikomori są przygotowywani do powrotu do świata. Niektórzy szacują, że w Japonii może żyć nawet milion wycofanych.Polaris/EAST NEWS W ośrodku dla młodzieży w Fussa hikikomori są przygotowywani do powrotu do świata. Niektórzy szacują, że w Japonii może żyć nawet milion wycofanych.

Vosot Ikeida czuje się czasem, jakby właśnie ukończył długi maraton. Od 35 lat mężczyzna jest hikikomori – osobą, która się wycofała. Praktycznie cały czas spędza w domu, bo tam czuje się najlepiej. I chociaż po długiej walce ze sobą przestał już uważać, że takie zachowanie to powód do wstydu, to jednak nie pozbył się wrażenia, że robi coś, co reszta społeczeństwa potępia.

Teraz jednak nadeszły czasy pandemii. Jeszcze do niedawna obowiązywał w Japonii stan wyjątkowy i nawoływano do pozostawania w domu.

18.06.2020 Numer 13.2020
Reklama