Artykuły

Koniec podróży

Turystyka na bezdrożach

Numer 14.2020
Rafina – port w pobliżu Aten. Turystyka zapewniała Grecji 30 proc. PKB. Do czasu... Rafina – port w pobliżu Aten. Turystyka zapewniała Grecji 30 proc. PKB. Do czasu... AFP / EAST NEWS
COVID-19 zdusił turystykę. Zabytkowe starówki nie są już zatłoczone, w cudownych zakątkach przyrody nie rosną góry śmieci. Jak odbudować ten biznes, żeby nie powodował takich szkód?
Gdyby nie goście z całego świata, Wenecja już dawno by się rozsypała. Teraz przynajmniej jej nie zadepczą.UIG/Forum Gdyby nie goście z całego świata, Wenecja już dawno by się rozsypała. Teraz przynajmniej jej nie zadepczą.

Symbolem spustoszenia, jakie w turystyce spowodował koronawirus, są rejsy wycieczkowe. Branża, która jeszcze w styczniu br. była warta na całym świecie około 150 mld dolarów, zwalnia teraz pracowników, zaciąga długi i organizuje szalone promocje, żeby przetrwać. A to właśnie rejsy były symbolem spustoszenia, jakie masowa turystyka powodowała na świecie.

Turystyka to dziwny biznes, bo nie posiada na własność tego, co zamienia na pieniądze, czyli raf koralowych, katedr, widoków.

02.07.2020 Numer 14.2020
Reklama