Artykuły

Koniec pięknej przyjaźn

Puławy. Strefa wolna od LGBT

Numer 16.2020
Aktywista LGBT zakleja herby miast partnerskich, które zerwały współpracę (Puławy, 18 lipca br.). Aktywista LGBT zakleja herby miast partnerskich, które zerwały współpracę (Puławy, 18 lipca br.). Jakub Kamiński / EAST NEWS
Holenderskie Nieuwegein postanowiło zerwać relacje ze swym miastem partnerskim, polskimi Puławami, które ogłosiły się „strefą wolną od LGBT”.

Jakiś czas temu rada miejska Puław przyjęła uchwałę, w myśl której miasto zostało strefą wolną od LGBT. W partnerskim Nieuwegein, na południe od Utrechtu, najpierw zapanowało zdumienie, potem oburzenie. Radna Marieke Schouten zakryła herb Puław na tablicy wjazdowej do miasta tęczową flagą i złożyła wniosek, by natychmiast przestać przyjaźnić się z polskim miastem. Niewiele później rada miejska niemal jednogłośnie (26:1) zagłosowała za zakończeniem partnerstwa z Puławami.

Sto spokojnych miast

Położone około 100 km od Warszawy Puławy to jedno z ponad stu miast w Polsce, które podjęły ostatnio uchwały godzące w tolerancję dla osób nieheteronormatywnych i blokujące pieniądze dla organizacji pozarządowych działających na ich rzecz.

30.07.2020 Numer 16.2020
Reklama