Artykuły

Dzieci prezydenta Granta

Generał Grant. Biały wódz czarnych ludzi

Numer 19.2020
Pomnik w Waszyngtonie odsłonięto w 1922 r. w setną rocznicę urodzin Granta. To największy posąg konny w Stanach Zjednoczonych. Pomnik w Waszyngtonie odsłonięto w 1922 r. w setną rocznicę urodzin Granta. To największy posąg konny w Stanach Zjednoczonych. Library of Congress
Wywalczył w wojnie secesyjnej koniec niewolnictwa. Ponura ironia losu sprawiła, że dla niektórych stał się teraz jego symbolem.
Syn abolicjonisty wżenił się w rodzinę posiadaczy niewolników. Afroamerykańscy aktywiści nie mogą mu tego wybaczyć.Library of Congress Syn abolicjonisty wżenił się w rodzinę posiadaczy niewolników. Afroamerykańscy aktywiści nie mogą mu tego wybaczyć.

Oto przyszła kolej na Ulyssesa S. Granta. Lewicowi aktywiści obalili jego popiersie w San Francisco. Pod sztandarem ruchu Black Lives Matter zbezcześcili wizerunek człowieka, który bardziej niż ktokolwiek inny – z wyjątkiem prezydenta Abrahama Lincolna – przyczynił się do zwycięstwa nad właścicielami niewolników w roku 1865. Po jego śmierci w 1885 r. czarne parafie na całym Południu organizowały nabożeństwa żałobne za utraconego przyjaciela. Czarni wiedzieli, kogo stracili: sprzymierzeńca, który jako generał wywalczył ich wolność, jako prezydent – ich prawa obywatelskie, a rasistowskich terrorystów z Ku-Klux-Klanu kazał ścigać i wieszać.

10.09.2020 Numer 19.2020
Reklama