Artykuły

Uwierz w szpiega

As wywiadu

Numer 22.2020
Bon vivant, dziennikarz, komunista... W Kraju Kwitnącej Wiśni zbudował własną siatkę szpiegowską. Od swoich informatorów wydobył daty ataku Niemiec na ZSRR i Japonii na USA. Lecz nie miał z kim się nimi podzielić... Bon vivant, dziennikarz, komunista... W Kraju Kwitnącej Wiśni zbudował własną siatkę szpiegowską. Od swoich informatorów wydobył daty ataku Niemiec na ZSRR i Japonii na USA. Lecz nie miał z kim się nimi podzielić... Interfoto / Forum
Richard Sorge był jednym najlepszych agentów XX wieku. Mógł zmienić bieg historii, gdyby tylko Józef Stalin chciał go słuchać.

Ciepły wiosenny wieczór pod koniec maja 1941 roku. Trzymając w ręku odszyfrowaną depeszę, Richard Sorge nie wierzy własnym oczom. Ten niemiecki dziennikarz od wielu lat mieszkający w Japonii włożył wiele trudu w to, aby wyciągnąć tajne informacje od swoich rozmówców w ambasadzie Rzeszy w Tokio. Ciągnąc ich za język, dowiedział się, że Adolf Hitler podjął już decyzję o napaści na Związek Radziecki, a teraz próbuje nakłonić Japończyków do inwazji na Syberię. Dzieląc się tą wiedzą ze „specjalnym doradcą” niemieckiego ambasadora Eugena Otta, oficerowie krążący między Berlinem a Tokio nie mieli pojęcia, że mają do czynienia z bolszewickim agentem.

22.10.2020 Numer 22.2020
Reklama