Artykuły

Przełamując fale patriarchatu

Próg dorosłości

Numer 24.2020
Młode kobiety w Turkmenistanie, jak we wszystkich systemach patriarchalnych, są narażone na ryzyko eksploatacji, nie tylko seksualnej. Młode kobiety w Turkmenistanie, jak we wszystkich systemach patriarchalnych, są narażone na ryzyko eksploatacji, nie tylko seksualnej. BEW
W Turkmenistanie władze blokują media społecznościowe, dziewczęta nie chodzą do ginekologa, a psychologów nie ma nawet w stolicy. Gdzie tu miejsce na feminizm?
Toksyczny wpływ rodziny i otoczenia. Role społeczne przydzielane są mechanicznie.Shutterstock Toksyczny wpływ rodziny i otoczenia. Role społeczne przydzielane są mechanicznie.

Turkmenistan od lat pozostaje jednym z najbardziej zamkniętych państw świata, w którym rządzi wszechwładny prezydent i jego klan, wspierający się na patriarchalnym ustroju społecznym. Jak ruch feministyczny może istnieć w tak niesprzyjających warunkach? Próby odpowiedzi na to pytanie podjęła się turkmeńska lekarka, koordynatorka projektu edukacyjnego „Jora” przeznaczonego dla dorastających dziewcząt. Nie zdecydowała się jednak na ujawnienie imienia i nazwiska.

„Jora” to po turkmeńsku „przyjaciółka”.

19.11.2020 Numer 24.2020
Reklama