Artykuły

Nadzieja topnieje ostatnia

Andri Snær Magnason. Literat ratuje planetę

Numer 26.2020
Vatnajökull, największy lodowiec Islandii, za 200 lat może całkowicie zniknąć. Vatnajökull, największy lodowiec Islandii, za 200 lat może całkowicie zniknąć. Shutterstock
My, ludzie, staliśmy się złoczyńcami na skalę geologiczną – ostrzega Andri Snær Magnason, pisarz i obrońca środowiska.
Po islandzkim lodowcu Okjökull została tylko tablica pamiątkowa. Rok temu Magnason odprawił tu „ceremonię pogrzebową”. Na zdjęciach NASA stan z roku 1986 (góra) i 2019 (dół).AFP/EAST NEWS Po islandzkim lodowcu Okjökull została tylko tablica pamiątkowa. Rok temu Magnason odprawił tu „ceremonię pogrzebową”. Na zdjęciach NASA stan z roku 1986 (góra) i 2019 (dół).

Spotkaliśmy się równo rok temu. Staliśmy na szczycie góry Ok, niedaleko Rejkiawiku, i żegnaliśmy Okjökull, pierwszy lodowiec, który padł ofiarą ocieplenia. Pan wygłaszał mowę pogrzebową.
Andri Snær Magnason: To prawda. A tymczasem wskutek pandemii globalna emisja dwutlenku węgla spadła o 17 proc. To jest dla nas niezła lekcja: daliśmy planecie chwilę wytchnienia, ale jednocześnie, mimo że nic właściwie nie robiliśmy, 80 proc. naszej maszynerii pracowało pełną parą.

17.12.2020 Numer 26.2020
Reklama