Artykuły

Szczyt inteligencji?

Granice intelektu

Numer 1.2021
Badania wykazują, że mózgi pierwszych dwunożnych małp człekokształtnych (australopiteków) miały około 400 cm sześc. objętości – to około jednej trzeciej rozmiaru mózgu współczesnego człowieka. Badania wykazują, że mózgi pierwszych dwunożnych małp człekokształtnych (australopiteków) miały około 400 cm sześc. objętości – to około jednej trzeciej rozmiaru mózgu współczesnego człowieka. Shutterstock
Czy nasze IQ może rosnąć w nieskończoność, czy też właśnie dotarliśmy do szczytu?
Wygląda na to, że nasze IQ zaczęło rosnąć na początku XX w., ale dopiero stosunkowo niedawno psychologowie zaczęli zwracać na to uwagę.Shutterstock Wygląda na to, że nasze IQ zaczęło rosnąć na początku XX w., ale dopiero stosunkowo niedawno psychologowie zaczęli zwracać na to uwagę.

Mogliście tego nie zauważyć, ale żyjemy w złotej erze intelektu. Odkąd ponad sto lat temu wynaleziono testy na inteligencję, nasz wynik IQ systematycznie rośnie.

Nawet osoba średnio inteligentna uchodziłaby za geniusza w porównaniu z kimś urodzonym w 1919 r. – zjawisko to znane jest jako efekt Flynna.

Cieszmy się chwilą, póki trwa. Najnowsze badania wskazują na to, że trend ten może zwalniać. A nawet się cofać, co znaczy, że minęliśmy już szczyt ludzkiego potencjału intelektualnego – przekonuje dziennikarz naukowy David Robson w tekście opublikowanym na portalu BBC.

28.12.2020 Numer 1.2021
Reklama