Artykuły

Wróżba nie służba

Czary i uroki Armenii

Numer 2.2021
Z wosku świecy można ponoć odczytać, czego naprawdę człowiek się boi. Z wosku świecy można ponoć odczytać, czego naprawdę człowiek się boi. Shutterstock
Wróżenie z fusów, dobre rady znachorów, rzucanie i zdejmowanie złego uroku – arsenał magicznych praktyk w Armenii jest bogaty, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Jasnowidze i uzdrowiciele są przekonani, że swą moc dostali od Boga. Jednak ormiański Kościół potępia magiczne praktyki.Shutterstock Jasnowidze i uzdrowiciele są przekonani, że swą moc dostali od Boga. Jednak ormiański Kościół potępia magiczne praktyki.

Badaczka folkloru Amalia Prtawian przeprowadziła w Armenii badania terenowe dotyczące rozpowszechnienia wierzeń w magię i gusła. Okazało się, że w XXI w. nadal mnóstwo ludzi wierzy w czary, stosuje zaklęcia i szuka pomocy u wróżek i znachorów.

W Armenii wszyscy wiedzą, gdzie przyjmują wróżki i jasnowidzący i dokąd się udać po poradę w ważnej życiowej sprawie. Ludzi świadczących takie usługi określa się mianem najoh, co oznacza osobę mającą zdolności parapsychologiczne, która widzi przyszłość lub potrafi zinterpretować bieżące wydarzenia w życiu klienta.

14.01.2021 Numer 2.2021
Reklama