Artykuły

Pierwszy ciuch trzeba ukraść

Dapper Dan. Stylista raperów

Numer 3.2021
Dapper Dan (właśc. Daniel Day, ur. w 1944 r.), projektant mody, biznesmen. Dapper Dan (właśc. Daniel Day, ur. w 1944 r.), projektant mody, biznesmen. AP / EAST NEWS
W latach 80. ubierali się u niego słynni sportowcy i muzycy. Potem giganci mody zmusili go do zwinięcia interesu. Dziś 76-letni Dapper Dan wraca na szczyt. Na własnych warunkach.
Zaczął od handlu kradzionymi ciuchami znanych marek z bagażnika samochodu. Przez kilka lat odłożył dość, by w 1982 r. otworzyć sklep przy 12 Ulicy w Harlemie.Getty Images Zaczął od handlu kradzionymi ciuchami znanych marek z bagażnika samochodu. Przez kilka lat odłożył dość, by w 1982 r. otworzyć sklep przy 12 Ulicy w Harlemie.

Słynny dziś pseudonim nadał Danielowi Dayowi człowiek, który wprowadzał go w nowojorskim Harlemie w świat hazardu. Trzynastoletni wówczas chłopak wykazywał się nie tylko większą niż jego mentor smykałką do gry w kości, lecz także lepszym gustem, jeśli chodzi o stroje. Stąd ksywka, która przylgnęła do niego na całe życie – Dan Elegancik.

Gorzej już nie będzie

Musiało jednak upłynąć wiele lat, nim stała się znana w szerszych kręgach. W legendarnym, otwartym w 1982 r., Dapper Dan’s Boutique ubierali się lokalni hazardziści i gangsterzy, a potem gwiazdy hip-hopu i sportowcy – choćby Mike Tyson, Bobby Brown czy Salt-N-Pepa.

28.01.2021 Numer 3.2021
Reklama