Artykuły

Mafia zwana Hanzą

Bałtycka ośmiornica

Numer 3.2021
Na Kopenhagę! W drugiej połowie XIV w. Hanza stoczyła dwie wojny z Danią. Na Kopenhagę! W drugiej połowie XIV w. Hanza stoczyła dwie wojny z Danią. AKG / EAST NEWS
Szacowny związek kupców działał jak tajna organizacja, która bezwzględnymi metodami zmuszała przeciwników do uległości.
Liga Hanzeatycka w szczytowym okresie (XV w.) obejmowała 160 miast. Zmierzch nastąpił po wielkich odkryciach geograficznych. Ponieważ oficjalnie nie istniała, nigdy nie została zlikwidowana.WHA/EAST NEWS Liga Hanzeatycka w szczytowym okresie (XV w.) obejmowała 160 miast. Zmierzch nastąpił po wielkich odkryciach geograficznych. Ponieważ oficjalnie nie istniała, nigdy nie została zlikwidowana.

Napastnicy zaskoczyli swoje śpiące ofiary w kojach. Napadnięci byli „tak pijani, że nie można było ich wyciągnąć z łóżek ani z łodzi” – tak kronikarz Helmold von Bosau relacjonuje ową krwawą noc anno 1147, kiedy oddział Słowian uderzył na jeszcze młode kupieckie miasto Lubekę. Około trzystu mieszkańców zatłuczono na śmierć. Z zakotwiczonych statków rabusie zabrali obfite łupy. Lubekę założono zaledwie kilka lat wcześniej na pozostałościach słowiańskiego osiedla, teraz jednak przeobrażała się w czołową metropolię handlową ziem niemieckojęzycznych.

28.01.2021 Numer 3.2021
Reklama