Artykuły

Lec(z)ą Sputniki?

Szczepionki ze wschodu

Numer 5.2021
Indie przekazują Bangladeszowi dwa miliony dawek wyprodukowanej u siebie szczepionki Oxford-Astra Zeneca (Dhaka, 21 stycznia br.). Indie przekazują Bangladeszowi dwa miliony dawek wyprodukowanej u siebie szczepionki Oxford-Astra Zeneca (Dhaka, 21 stycznia br.). AFP / EAST NEWS
Trudności zachodnich firm z dostawami szczepionek są wyśmienitą okazją dla konkurentów z Rosji, Chin, Indii, a nawet z Kuby.

W Unii Europejskiej na razie są w użyciu trzy szczepionki, dostarczane (nie zawsze regularnie) przez koncerny Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wkrótce jednak będziemy musieli przyzwyczaić się do wielu nowych nazw, takich jak: CoronaVac, Sputnik V, Covaxin czy Soberana. Nawet jeśli nie zetkniemy się z nimi w punktach szczepień, to na pewno usłyszymy o nich w wielu dyskusjach – prognozuje Sarah Diffalah, autorka artykułu we francuskim tygodniku „L’Obs”. Mowa tu o chińskich, rosyjskich, indyjskich, a nawet kubańskich szczepionkach na koronawirusa, które do niedawna wydawały się niegodne zainteresowania.

25.02.2021 Numer 5.2021
Reklama