Artykuły

Nomadland

Lokatorzy na kółkach

Numer 5.2021
„Nie jestem bezdomna, ja po prostu nie mam domu”. Film „Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao uchodzi za oscarowego pewniaka (od lewej: Frances McDormand i David Strathairn). „Nie jestem bezdomna, ja po prostu nie mam domu”. Film „Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao uchodzi za oscarowego pewniaka (od lewej: Frances McDormand i David Strathairn). Forum
Coraz więcej Amerykanów mieszka tam, gdzie zaparkuje samochód. Niektórzy bezdomni, współcześni nomadzi, twierdzą, że to najlepszy styl życia.
Bob Wells zamienił dom na vana w 1995 r. Czuje, że to wielka ulga. Dla jego finansów – i dla środowiska.Getty Images Bob Wells zamienił dom na vana w 1995 r. Czuje, że to wielka ulga. Dla jego finansów – i dla środowiska.

Wielkie połacie Ameryki to grunty publiczne – ziemia należąca do władz lokalnych lub federalnych. Wystarczy baczniej przyjrzeć się ulicom miast, kempingom czy pustkowiom zarządzanym przez rządową agencję Bureau of Land Management, by dostrzec ludzi, którzy tu mieszkają w swoich samochodach. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Nigdy nie planowali, że tak potoczy się ich życie. Ich historie opowiada typowany do Oscarów film „Nomadland”.

– Nie byłam przygotowana na tę sytuację, kiedy zaczęłam mieszkać w SUV-ie.

25.02.2021 Numer 5.2021
Reklama