Artykuły

Kołłontaj była kobietą

Czerwona feministka

Numer 7.2021
Z synem Michaiłem (1894–1957), późniejszym pracownikiem radzieckiego handlu zagranicznego i MSW. Z synem Michaiłem (1894–1957), późniejszym pracownikiem radzieckiego handlu zagranicznego i MSW. Sputnik / EAST NEWS
Aleksandra Kołłontaj, rosyjska rewolucjonistka, stała się legendą już za życia. Arystokratka, która przystała do bolszewików, jak nikt zasłużyła się walce o prawa kobiet.
Jako ambasadorka w Norwegii w 1946 r. otrzymała najwyższe w królestwie odznaczenie – Order Świętego Olafa.UIG/EAST NEWS Jako ambasadorka w Norwegii w 1946 r. otrzymała najwyższe w królestwie odznaczenie – Order Świętego Olafa.

Miała dar zjednywania przychylności mężczyzn, czasem dużo więcej niż przychylności. I perfekcyjnie umiała ten dar wykorzystać. Odrzucała oświadczyny wysoko postawionych urzędników, była osobistą znajomą cara i podejmowała w swoim domu europejskich książąt. Choć od dzieciństwa otaczał ją wykwint i lubiła eleganckie stroje oraz rozkosze podniebienia, zwalczała burżuazję, kochała rewolucję i pragnęła poprawy bytu robotników i wyzwolenia kobiet. Jej opiniom przysłuchiwał się Lenin, Stalin ją szanował.

25.03.2021 Numer 7.2021
Reklama