Artykuły

Ja jestem Pan Tik-Tak

My, zegarowi ludzie

Numer 11.2021
Człowiek nie jest w stanie wystarczająco szybko przystosować się do zmian czasu. Człowiek nie jest w stanie wystarczająco szybko przystosować się do zmian czasu. Shutterstock
Kto nie zważa na swój zegar biologiczny, może się ciężko rozchorować. Chronobiolodzy badają, jak maleńkie mierniki czasu sterują każdą komórką ciała.
Wewnętrznego zegara biologicznego nie sposób przypisać do jednego konkretnego narządu, być może dlatego często bywa pomijany czy niedostrzegany.Shutterstock Wewnętrznego zegara biologicznego nie sposób przypisać do jednego konkretnego narządu, być może dlatego często bywa pomijany czy niedostrzegany.

Trwa wiosna, dni stają się wyraźnie coraz dłuższe. Jest jeden moment, kiedy ten rytm zostaje zaburzony – dzień przestawienia zegarków. Czas letni wynaleziono sto lat temu po to, by zaoszczędzić energię niezbędną do oświetlenia ulic. Dziś jednak nie jest to już tak potrzebne, a gwałtowna zmiana szkodzi wielu ludziom, ponieważ wybija ich z naturalnego rytmu. I to szkodzi bardziej, niż sami przeczuwają.

– Tego dnia tracimy godzinę snu, można to porównać do małego jetlagu. Przestawienie zegarków niesie ze sobą więcej ryzyka dla naszego zdrowia niż korzyści – mówi Anna Heidbreder, lekarka i badaczka snu z Wydziału Neurologii Kliniki Uniwersyteckiej w Innsbrucku.

20.05.2021 Numer 11.2021
Reklama