Artykuły

Popul-insta na tronie

Nayib Bukele. Ekscentryczny prezydent Salwadoru

Numer 12.2021
Dyktator epoki millenialsów? „To nasz najfajniejszy prezydent” – twierdzą jego fani. Dyktator epoki millenialsów? „To nasz najfajniejszy prezydent” – twierdzą jego fani. AFP / EAST NEWS
Poglądy i plany uwielbiającego media społecznościowe prezydenta Salwadoru są niejasne nawet dla współpracowników. Pewne jest tyko jedno: jego nienasycony apetyt na władzę.

Kilka dni po dokonaniu zamachu stanu prezydent Salwadoru zamieścił na TikToku filmik. Widać na nim, jak sunie wojskowym pojazdem wzdłuż szpaleru salutujących żołnierzy. W pewnej chwili pojawia się podkład muzyczny: pulsujący reggaetonowy hit „Bichota” – slangowa wersja wyrażenia „big shot”, czyli „ważniak”. Kpiarskie, epatujące siłą i utrzymane w popowej estetyce nagranie wyświetlono 2,6 mln razy. To modelowy przykład wizerunku Nayiba Bukelego, byłego speca od marketingu, który dzięki sprawnemu posługiwaniu się mediami społecznościowymi i niezachwianej pewności siebie stał się w wieku 39 lat jednym z najpopularniejszych przywódców na świecie.

31.05.2021 Numer 12.2021
Reklama