Artykuły

Ta ziemia karmi nasze dusze

Pod przykrywką odkrywki

Numer 12.2021
Owca kanadyjska to jeden z zagrożonych tutaj gatunków. Widmo zagłady zawisło też nad siedliskami karibu i niedźwiedzi grizzly. Zdjęcie wykonane na terenie ponownie otwartej kopalni węgla w Luscar. Owca kanadyjska to jeden z zagrożonych tutaj gatunków. Widmo zagłady zawisło też nad siedliskami karibu i niedźwiedzi grizzly. Zdjęcie wykonane na terenie ponownie otwartej kopalni węgla w Luscar. BE&W
Masowe protesty zmusiły władze kanadyjskiej prowincji Alberta do cofnięcia zgody na kontrowersyjne inwestycje górnicze. Ale walka o przyrodę Gór Skalistych będzie długa.
Udostępnienie odkrywki wymaga wysadzenia w powietrze części zbocza. Zniszczonej góry nie da się już odbudować.Shutterstock Udostępnienie odkrywki wymaga wysadzenia w powietrze części zbocza. Zniszczonej góry nie da się już odbudować.

Ranczo Bluebird Valley leży o godzinę jazdy na południowy zachód od Calgary. Na wschód stąd, jak okiem sięgnąć, ciągną się bezkresne kanadyjskie prerie. Jeśli odwrócić się i spojrzeć na zachód, teren wypiętrza się, a potem strzela w niebo stromymi szczytami Gór Skalistych. Między tymi dwoma światami na 3600 hektarach gruntów pasą się krowy, a w upalne letnie dni dzieci ranczerki Jolayne Gardner pluskają się w chłodnym nurcie strumienia szemrzącego pośród falujących wzgórz. – Ta ziemia karmi nasze dusze – mówi Gardner.

31.05.2021 Numer 12.2021
Reklama