Artykuły

Szczęście ma kwaśny smak

Zakazane terapie

Numer 12.2021
Psychodeliki to szeroka kategoria. Należy do niej m.in. psylocybina występująca w „magicznych” grzybkach, ale także syntetycznie pozyskiwane substancje, jak LSD rozsławione przez hipisów czy MDMA (ecstasy) robiące furorę na imprezach. Psychodeliki to szeroka kategoria. Należy do niej m.in. psylocybina występująca w „magicznych” grzybkach, ale także syntetycznie pozyskiwane substancje, jak LSD rozsławione przez hipisów czy MDMA (ecstasy) robiące furorę na imprezach. Shutterstock
Czy zabronione substancje, takie jak LSD, grzyby halucynogenne lub ecstasy, mogą być przydatne w leczeniu zaburzeń psychicznych? Coraz więcej badaczy jest tego zdania.
Faktem jest, że przez ostatnie dwadzieścia lat psychodeliki przeżywały spektakularny renesans naukowy.Shutterstock Faktem jest, że przez ostatnie dwadzieścia lat psychodeliki przeżywały spektakularny renesans naukowy.

Kiedy moja matka umarła po długiej chorobie, nie potrafiłem otrząsnąć się z żałoby. Ojciec i brat z tego wyszli, ale nie ja. Po roku spotkań z psychologiem nadal miałem deprechę – opowiada Kirk Rutter. W 2016 r. rozmówca tygodnika „L’Obs” zgłosił się na ochotnika do udziału w badaniu klinicznym. Naukowcy z Imperial College chcieli przetestować wpływ grzybów halucynogennych na zdrowie psychiczne. – Ten eksperyment pozwolił mi wreszcie uwolnić się od tych myśli. Wziąłem się w garść i odzyskałem kontrolę nad swoim życiem – opowiada mężczyzna pracujący jako konserwator na jednej z londyńskich uczelni.

31.05.2021 Numer 12.2021
Reklama