Artykuły

Siuksowie mają głos

Ameryka to my!

Numer 18.2021
Siedzący Byk, wódz Lakotów, zginął zastrzelony w 1890 roku podczas próby zatrzymania za udział w Tańcu Ducha. Siedzący Byk, wódz Lakotów, zginął zastrzelony w 1890 roku podczas próby zatrzymania za udział w Tańcu Ducha. AP / East News
Rdzenni Amerykanie są grupą ludności najmocniej dotkniętą przez pandemię COVID-19. Gdy umierają najstarsi członkowie plemion, giną też indiańskie języki.
Rezerwat Cheyenne River odnotował w zeszłym roku jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności na świecie.Bloomberg/Getty Images Rezerwat Cheyenne River odnotował w zeszłym roku jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności na świecie.

W rezerwacie Standing Rock adres jest pojęciem opisowym. Doan Bui, reporterka tygodnika „L’Obs”, przekonała się, na czym to polega, chcąc odwiedzić jednego z mieszkańców. Virgil Wzięty Żywcem udzielił jej następujących wskazówek: Spotkajmy się sześć mil na południe od Little Eagle, za wzgórzem. Tam będą tipi.

Francuska dziennikarka wybrała się w podróż przez prerię na pograniczu Dakoty Północnej i Południowej. Po kilku godzinach jazdy po opustoszałych drogach w niekończącym się morzu traw wreszcie zobaczyła niewysoką górkę, a nieopodal – polną ścieżkę i drewniany dom.

26.08.2021 Numer 18.2021
Reklama