Artykuły

Między człowiekiem a wilkiem

Skąd się biorą wilkołaki

Numer 19.2021
Bestia z Gevaudan napadała w XVIII w. na kobiety i dzieci. Do dziś nie wiadomo, czym było wielkie zwierzę. Bestia z Gevaudan napadała w XVIII w. na kobiety i dzieci. Do dziś nie wiadomo, czym było wielkie zwierzę. Domena publiczna / •
Mit przemiany człowieka w wilka i wilka w człowieka obecny był w wielu kulturach, wilkołaki towarzyszyły człowiekowi w życiu codziennym, zagrażały, ale i fascynowały.
Wikingowie zakładali skóry wilków i niedźwiedzi, by dodać sobie sił w walce.UIG/EAST NEWS Wikingowie zakładali skóry wilków i niedźwiedzi, by dodać sobie sił w walce.

Zanim wilkołaki umocniły swoją pozycję w fantastyce i stały się konkurentami wampirów w walce o serca pięknych dam, przeszły daleką drogę. Przeobrażenie się w zwierzę było jednym z pogańskich rytuałów, powodem oskarżenia o czarnoksięstwo przez kościelne sądy i formą złowieszczego opętania. O tym, jak i w jakim celu ludzie zmieniali się w wilki, opowiedziała na portalu Knife.media Alisa Zagriadska.

Dobre zło

W europejskiej tradycji człowiek wilk to istota miotana sprzecznościami, wygłodniała, zmuszona do ukrywania swojej ciemnej natury, która ujawnia się pod wpływem światła księżyca.

09.09.2021 Numer 19.2021
Reklama