Artykuły

Powrót do źródeł

Geotermalna Islandia

Numer 20.2021
Sundlaugs, czyli odkryte baseny z ciepłą wodą, są dostępne przez okrągły rok. W całym kraju, nie tylko W Rejkjawiku. Sundlaugs, czyli odkryte baseny z ciepłą wodą, są dostępne przez okrągły rok. W całym kraju, nie tylko W Rejkjawiku. Shutterstock
Dzięki energii geotermalnej w Islandii można przez okrągły rok zbierać poziomki, pomidory i ogórki, zażywać gorących kąpieli i ogrzewać domy.
Geotermalne szklarnie w Hvaregedri buduje się od lat 30. XX wieku. Miasto jest ośrodkiem uprawy warzyw, owoców i kwiatów.BE&W Geotermalne szklarnie w Hvaregedri buduje się od lat 30. XX wieku. Miasto jest ośrodkiem uprawy warzyw, owoców i kwiatów.

Termometr wskazuje plus dziesięć stopni. Islandzkie lato nie rozpieszcza. Hostel w pobliżu Hrútafjörður na północnym zachodzie Islandii wygląda, jakby zagubił się gdzieś na krańcu świata. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma ani jednego domu. Po drugiej stronie zatoki Húnaflói widać ośnieżone szczyty. Z Rejkjawiku można się tu dostać szosą, to odległość 170 km. Do tzw. północnej stolicy, Akureyri, jest ponad 200 km – relacjonuje reporterka Natalia Majboroda w rosyjskim miesięczniku „Wokrug Swieta”.

24.09.2021 Numer 20.2021
Reklama