Artykuły

Nemo, gdzie jesteś?

Cmentarzysko satelitów

Numer 20.2021
Okres świetności Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma już za za sobą. Będzie jeszcze działać co najmniej do 2024 roku. Okres świetności Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma już za za sobą. Będzie jeszcze działać co najmniej do 2024 roku. Wikipedia
Punkt Nemo to miejsce, dokąd trafią wysłużone satelity, kosmiczne śmieci, a niedługo także Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.
Oceaniczny biegun niedostępności dzieli od najbliższego lądu 2700 kilometrów.Shutterstock Oceaniczny biegun niedostępności dzieli od najbliższego lądu 2700 kilometrów.

W miejscu, które jest położone najdalej od wszystkich innych lądów, cztery kilometry pod wodą, znajduje się kosmiczne cmentarzysko. Gdy podróż wysłużonych satelitów, rakiet i stacji kosmicznych dobiega końca, wysyłane są do tego odległego punktu na Pacyfiku, by na zawsze spocząć na dnie. Oficjalnie ten akwen nazywa się „oceanicznym biegunem niedostępności”, ponieważ znajduje się około 2700 km od najbliższego lądu. Jednak częściej bywa zwany Punktem Nemo – na cześć kapitana statku podwodnego z powieści Juliusza Verne’a „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”.

24.09.2021 Numer 20.2021
Reklama