Artykuły

Męska gra

Siła dyskryminacji

Numer 20.2021
Mary Beard „Uchodzę za ekscentryczkę, chociaż jestem tylko sobą. Nie jestem »kobietą u władzy«, ale jako profesorka, feministka i autorka książek stałam się osobą publiczną”. Mary Beard „Uchodzę za ekscentryczkę, chociaż jestem tylko sobą. Nie jestem »kobietą u władzy«, ale jako profesorka, feministka i autorka książek stałam się osobą publiczną”. Writer Pictures / BEW
Od starożytnych czasów kobiety sprawujące władzę nie mogą być w pełni sobą. Mary Beard, filolożka klasyczna i feministka, tłumaczy, dlaczego dawne uprzedzenia wciąż są tak silne.
Elżbieta II. „Przypadek osobny i wyjątkowy. Objęła tron wsparta na mężczyznach, jej życie nie ma nic wspólnego z codziennością zwykłej kobiety”. Angela Merkel. „Nigdy nie nazwała siebie feministką. A szkoda”.AP/EAST NEWS Elżbieta II. „Przypadek osobny i wyjątkowy. Objęła tron wsparta na mężczyznach, jej życie nie ma nic wspólnego z codziennością zwykłej kobiety”. Angela Merkel. „Nigdy nie nazwała siebie feministką. A szkoda”.

Pani analizy o kobietach i ich władzy zrobiły furorę. Za najpotężniejszą kobietę Europy wciąż jeszcze uchodzi Angela Merkel. Wejdzie do historii jako jedna z niewielu pań sprawujących władzę w swoich czasach. Jak pani ocenia tę postać?
Mary Beard: Podziwiam Angelę Merkel, świetnie sobie dała radę, chociaż oczywiście w ciągu długich rządów zdarzyło jej się zrobić parę błędów.

Kobiety, które są na świeczniku, często chcą sprawiać wrażenie mężczyzn.

24.09.2021 Numer 20.2021
Reklama