Artykuły

Dżihad to za mało

Dzieje Al-Kaidy

Numer 20.2021
Sojusz z talibami. Na wolności i za kratami. Na zdjęciu: bojownicy pojmani przez afgańską armię (Szeberghan, rok 2003). Sojusz z talibami. Na wolności i za kratami. Na zdjęciu: bojownicy pojmani przez afgańską armię (Szeberghan, rok 2003). Sipa / EAST NEWS
Na przekór wszystkiemu Al-Kaida istnieje od 33 lat i nadal działa.
Osama ben Laden (1957–2011) rzucił wyzwanie „odległemu wrogowi”, czyli Zachodowi. Zginął z rąk Amerykanów. Na zdjęciu: protesty muzułmanów po jego śmierci (Kweta, Pakistan).AFP/EAST NEWS Osama ben Laden (1957–2011) rzucił wyzwanie „odległemu wrogowi”, czyli Zachodowi. Zginął z rąk Amerykanów. Na zdjęciu: protesty muzułmanów po jego śmierci (Kweta, Pakistan).

Latem 1988 r. kilkunastu mężczyzn spotkało się w spalonym słońcem mieście Peszawar na pakistańskim pograniczu. Tuż obok, w Afganistanie, wojna między setkami tysięcy miejscowych mudżahedinów a radzieckimi okupantami i ich lokalnymi sojusznikami sięgała krwawego apogeum. Wszyscy uczestnicy spotkania (prawdopodobnie w jednym z pensjonatów służących jednocześnie za hotel i biuro) pochodzili z Bliskiego Wschodu. Większość mieszkała w Pakistanie od paru lat, ale w krwawym konflikcie toczącym się na zachodzie odgrywali marginalną rolę.

24.09.2021 Numer 20.2021
Reklama