Artykuły

Zamieszanie w Sudanie

Sudańska szkoła przewrotu

Numer 23.2021
Od czasu zamachu stanu (25 października br.) w ulicznych protestach zginęło co najmniej 15 osób, mówi się też o setkach rannych. Od czasu zamachu stanu (25 października br.) w ulicznych protestach zginęło co najmniej 15 osób, mówi się też o setkach rannych. Reuters / Forum
Kolejny przewrót w Afryce. Czy Chartum idzie na rekord?
Wszystko zaczęło się pod koniec 2018 roku, gdy w kraju wybuchły potężne protesty ludzi niezadowolonych nawet nie tyle z braku demokracji, ile z gwałtownego wzrostu cen oraz braku żywności i paliwa.caglecartoons.com Wszystko zaczęło się pod koniec 2018 roku, gdy w kraju wybuchły potężne protesty ludzi niezadowolonych nawet nie tyle z braku demokracji, ile z gwałtownego wzrostu cen oraz braku żywności i paliwa.

Tysiące ludzi wyległo na ulice Chartumu, stolicy Sudanu, protestując przeciw obaleniu rządu. Nieliczni zachodni dziennikarze, którzy zdecydowali się zostać w ogarniętym zamieszkami kraju, donoszą, że panuje tam totalny chaos. Wojskowi zorganizowali zamach stanu i przejęli władzę, po ulicach zaś krążą uzbrojone grupy, o których do końca nie wiadomo, czy są wojskiem, policją czy przestępczymi bandami. Zdesperowani obywatele demonstrują, żądając chleba, bezpieczeństwa i demokracji.

Walec z Baszirem

Wszystko zaczęło się pod koniec 2018 roku, gdy w kraju wybuchły potężne protesty ludzi niezadowolonych nawet nie tyle z braku demokracji (choć tej nie było praktycznie wcale), ile z gwałtownego wzrostu cen oraz braku żywności i paliwa.

05.11.2021 Numer 23.2021
Reklama