Artykuły

Wyspa głodujących lemurów

Słońce, susza i... cisza na Madagaskarze

Numer 23.2021
Targ w Ifotace. Ryż jest tu na wagę złota. W tym roku na południu kraju wskutek suszy przepadło 60 proc. upraw rolnych. Targ w Ifotace. Ryż jest tu na wagę złota. W tym roku na południu kraju wskutek suszy przepadło 60 proc. upraw rolnych. AFP / EAST NEWS
Madagaskar to pierwszy kraj, któremu w związku z globalnym ociepleniem zagroził głód. Okrutny paradoks: to słabo rozwinięte państwo prawie nie emituje gazów cieplarnianych.
Miejscowi radzą sobie, przyrządzając do jedzenia liście chwastów i owoce kaktusów.AFP/EAST NEWS Miejscowi radzą sobie, przyrządzając do jedzenia liście chwastów i owoce kaktusów.

Claudette od samego rana nie miała wody w ustach. Skoro świt poszła na targ, gdzie handlarz sprzedał jej wodę w niewielkiej puszce po skondensowanym mleku. Zaniosła cenną zdobycz do domu, gdzie czekało na nią sześcioro dzieci. Ostatni łyk zostawiła dla siebie. Gaëlle Legenne, reporterka tygodnika „Paris Match”, spotkała 35-letnią Malgaszkę przy kępie kaktusów. Te kolczaste, nieprzystępne rośliny to dla wielu ludzi ostatnia deska ratunku. Można nazrywać liści, które po obraniu z kolców posłużą jako pasza dla zwierząt.

05.11.2021 Numer 23.2021
Reklama