Artykuły

Niezła szopka

Z narodzeniem było tak...

Numer 26.2021
Brat Francke, „Narodziny Jezusa”, fragment ołtarza z początku XV wieku. Brat Francke, „Narodziny Jezusa”, fragment ołtarza z początku XV wieku. AKG / EAST NEWS
Czy Jezus naprawdę urodził się w Betlejem? A jeśli tak, to kiedy? Czy pasterze i Trzej Królowie rzeczywiście złożyli mu pokłon, a Herod dokonał rzezi niewiniątek?
Hiszpański filolog i historyk Antonio Piñero (ur. w 1941 r.) podpadł zarówno ateistom (bo uważa Jezusa za postać autentyczną), jak i chrześcijanom (bo skupia się na świeckim aspekcie jego życia).Juan Sol Hiszpański filolog i historyk Antonio Piñero (ur. w 1941 r.) podpadł zarówno ateistom (bo uważa Jezusa za postać autentyczną), jak i chrześcijanom (bo skupia się na świeckim aspekcie jego życia).

Dwudziestego piątego grudnia przypada jedno z najpopularniejszych świąt na świecie. W tym dniu ponad dwa miliardy chrześcijan radośnie obchodzi dzień narodzin Jezusa z Nazaretu. Jest w tym pewien paradoks, bo spośród wielu świąt w chrześcijańskim kalendarzu akurat obchody Bożego Narodzenia mają najbardziej wątłe historyczne podstawy. Zwraca na to uwagę Antonio Pińero, historyk i filolog z madryckiego Uniwersytetu Complutense, autor książki „El Jesús histórico” (Jezus historyczny).

17.12.2021 Numer 26.2021
Reklama