Artykuły

Cudowne dziecię

Inne oblicze Jezusa

Numer 26.2021
Giovanni Bellini, „Ofiarowanie w świątyni” (1460). Pisane niejako „pod publiczkę” apokryfy dawały odpowiedzi na pytania o życie Jezusa, których próżno szukać w ewangeliach kanonicznych. Giovanni Bellini, „Ofiarowanie w świątyni” (1460). Pisane niejako „pod publiczkę” apokryfy dawały odpowiedzi na pytania o życie Jezusa, których próżno szukać w ewangeliach kanonicznych. AKG / EAST NEWS
W starożytności powstało wiele ewangelii, których Kościół nie uznaje za natchnione. Jaki wizerunek Chrystusa przedstawiają apokryfy Nowego Testamentu?
Jan de Beer, fragment tryptyku „Pokłon magów” (1520). Niektóre szczegóły nawiązują do apokryficznych ewangelii. (1) Prowadził ich anioł. Według Ewangelii Dzieciństwa Arabskiej pojawił się w Persji pod postacią gwiazdy i przywiódł stamtąd do Jezusa zaintrygowanych mędrców. (2) Ilu ich było? „Jedni mówią o trzech gościach i tyluż darach, inni jednak opowiadają o dwunastu królewskich synach. Jeszcze inni wspominają o dziesięciu, którym towarzyszył orszak 1200 ludzi” (Ewangelia Dzieciństwa Arabska). (3) Królowie Wschodu. Ewangelia Dzieciństwa Ormiańska podaje imiona: „To byli uczeni w piśmie królowie, trzej bracia: Melkon panował nad Persami, Baltazar władał Hindusami, Kacper miał w posiadaniu ziemie Arabów”. (4) Złoto, kadzidło, mirra i... Według tejże ewangelii Melkon przyniósł w darze mirrę, aloes, muślin, purpurę, lniane wstążki oraz księgi spisane i zapieczętowane palcem Bożym. Kacper ofiarował nard, cynamon, cynamon i kadzidło. Baltazar złożył w ofierze złoto, srebro, perły i drogocenne kamienie. (5) Pokłon przed Maryją i powrót na wschód. Ewangelia Dzieciństwa Arabska opowiada, że Maryja w zamian ofiarowała mędrcom pieluszkę Jezusa i udzieliła im błogosławieństwa. Piątego dnia po Bożym Narodzeniu anioł, który pod postacią gwiazdy przyprowadził magów, odprowadził ich do domu.BEW Jan de Beer, fragment tryptyku „Pokłon magów” (1520). Niektóre szczegóły nawiązują do apokryficznych ewangelii. (1) Prowadził ich anioł. Według Ewangelii Dzieciństwa Arabskiej pojawił się w Persji pod postacią gwiazdy i przywiódł stamtąd do Jezusa zaintrygowanych mędrców. (2) Ilu ich było? „Jedni mówią o trzech gościach i tyluż darach, inni jednak opowiadają o dwunastu królewskich synach. Jeszcze inni wspominają o dziesięciu, którym towarzyszył orszak 1200 ludzi” (Ewangelia Dzieciństwa Arabska). (3) Królowie Wschodu. Ewangelia Dzieciństwa Ormiańska podaje imiona: „To byli uczeni w piśmie królowie, trzej bracia: Melkon panował nad Persami, Baltazar władał Hindusami, Kacper miał w posiadaniu ziemie Arabów”. (4) Złoto, kadzidło, mirra i... Według tejże ewangelii Melkon przyniósł w darze mirrę, aloes, muślin, purpurę, lniane wstążki oraz księgi spisane i zapieczętowane palcem Bożym. Kacper ofiarował nard, cynamon, cynamon i kadzidło. Baltazar złożył w ofierze złoto, srebro, perły i drogocenne kamienie. (5) Pokłon przed Maryją i powrót na wschód. Ewangelia Dzieciństwa Arabska opowiada, że Maryja w zamian ofiarowała mędrcom pieluszkę Jezusa i udzieliła im błogosławieństwa. Piątego dnia po Bożym Narodzeniu anioł, który pod postacią gwiazdy przyprowadził magów, odprowadził ich do domu.

Odpowiedzi na to pytanie udziela Marie-Françoise Baslez, francuska znawczyni religii starożytnych. W artykule na łamach „Histoire & Civilisations” historyczka z Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne stara się odpowiedzieć na pytanie, czy ewangelie apokryficzne rzeczywiście przedstawiają obrazoburczy wizerunek Jezusa, zupełnie niezgodny z oficjalną nauką Kościoła – jak się nieraz twierdzi.

Na wstępie wyjaśnijmy, czym są apokryfy Nowego Testamentu. Otóż są to pochodzące ze starożytności teksty o tematyce ewangelicznej, których Kościół nie uznaje za natchnione.

17.12.2021 Numer 26.2021
Reklama